Eşarp ve Şal Lekeleri Nasıl Çıkar?

Eşarp ve Şal Lekeleri Nasıl Çıkar?

Eşarp ve şal modelleri, tesettürlü kadınların stilini ortaya çıkaran en önemli parçalardandır. Tarzınıza şıklık katan ve kombinlerinizde kalitesiyle mükemmel bir uyum yakalayan Fresh Scarfs eşarp ve şal modelleri, her kadının olmazsa olmaz parçalarından biri haline gelmiş durumda.

Şal ve eşarplar, kombinlerde bu kadar sık tercih edildiği için günlük koşuşturmada sıkça leke olabiliyor. Eşarp ve şal kullanımı ve bakımı, tüm hanımlar için haliyle oldukça önemli bir hal alıyor. Klasik giysiler gibi temizlenmeyen bu parçaların lekeden arındırılması da hanımları nispeten zorluyor. Eşarp ve şal lekeleri çıkarmak için gerekli püf noktaları öğrenmek bu konudaki dertlerinizin ortadan kalması için yeterli olacak. Eşarp ve şallarda oluşan lekeleri nasıl temizleyebileceğiniz ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz. Tüm Freshscarfs şal modellerine freshscarfs.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eşarp ve Şal Lekeleri Nasıl Çıkar?

Modal İpek Şal Acı Kahve ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Eşarp ve Şal Nasıl Temizlenir?

Eşarp ve şallar, hanımların vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Tüm kadınların her kıyafetine uyum sağlayan, kendisine çok yakıştığını düşündüğü bir joker eşarp ya da şalı mutlaka bulunur. Pamuk viskon şal modelleri de joker şallar için iyi bir seçenektir. Bu kadar değerli bir parçanın temizliği de bir o kadar önemlidir ve dikkat edilmelidir. Günlük yaşamda eşarp ve şallar farklı lekelere maruz kalabilir. Her leke için farklı bir temizleme yöntemi vardır. Eşarp ve şal lekeleri çıkarmak için bilinmesi gereken püf noktalar sırasıyla şunlardır:

· Fondöten Lekesi

Eşarp ve şal lekeleri içerisinde en can sıkıcı lekelerin başında elbette fondöten lekeleri gelir. Özel günlerde ya da günlük olarak yapılan makyajda fondöten lekesi olmaması neredeyse imkansızdır. Bu lekeyi çıkarmanın en kolay yolu ise eterdir. Bunun için bir pamuğa eter sürün. Daha sonra lekenin üzerine tampon yapın. Lekenin çıkması için bekletmeden yıkayın.

Kaliteli ve şık görünen şal alışverişi yapmak isterseniz Freshscarfs'ı ziyaret etmelisiniz.

Eşarp ve Şal Lekeleri Nasıl Çıkar?

Pamuk İpek Eşarp Tozlu Kahve Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz

· Çay ve Kahve Lekesi

Eğer eşarp veya şalınız beyaz ise limonlu su ile silip, soğuk su ile yıkayın. Bu yöntem, çay lekesinin çıkması için yeterli olacaktır. Fakat renkli eşarp ve şalda oluşan çay lekesini çıkarmak için gliserinli su kullanmak gerekir.

· Kan Lekesi

Kan lekesini eşarp ve şaldan çıkarmak için öncelikle sıcak sudan uzak tutmak gerekir. Kan lekesinin giderilmesi için aspirin tabletini azıcık suda eritip lekenin üzerini örtün. Kuruduktan sonra fırça yardımıyla nazikçe temizleyin. Eğer eşarp veya şal beyaz ise oksijenli su ile ıslatıp, ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

· Ketçap ve Salça Lekesi

Ketçap veya salça lekesi olan eşarbınız için sıcak su ve gliserin karışımı oluşturun. Bu karışımda eşarbınızı 1 saat kadar bekletin. Ardından şampuan ile yıkamanız, lekenin kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

· Mürekkep Lekesi

Sadece eşarp ve şal lekeleri arasında değil tüm kıyafetlerinizdeki en zorlu lekelerin başında mürekkep lekesi gelir. Eşarp ve şalınızdaki kuruyan mürekkep lekesinin üzerine pudra dökün. Ardından leke çıkana kadar fırçalayın.

· Ter Lekesi

Eşarp ve şal lekeleri arasında en çok araştırılan lekelerden birisi de ter lekesidir. Bu lekeyi gidermenin en etkili yolu ise limondur. Ter lekesini limonlu su ile silmeniz yeterlidir.

· Meyve Lekesi

Beyaz sirke, limon suyu ve amonyaklı su karşımı, meyve lekesinin çıkarılması için birebirdir.

Eşarp ve Şal Makinede Yıkanır mı?

Eşarp ve şal lekeleri çıkarmak için bazı hanımlar çamaşır makinesini kullanır. Makinede yıkamak istiyorsanız bunu bir kez daha düşünün! Çünkü bu tip parçalar makinelerde kolayca zarar görebilirler. Eğer çok zor durumda kaldıysanız, makinenizin elde yıkama programında en düşük sıcaklıkta eşarp veya şalınızı yıkabilirsiniz. En sevdiğiniz aksesuarlarınızın zarar görmemesi için makine kullanımından uzak durmanız gerekir. Aksi taktirde hem vaktinize hem de cebinize yazık olabilir.

İpek Şaldaki Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Çok uzun zamandır en değerli dokuma ürünü ipektir. Günümüzde özellikle polyester gibi sağlıksız malzemeler ile üretilen tekstil ürünlerine göre ipek, çok daha özel ve sağlıklı bir kumaştır. Hem bağlamasının kolaylığı hem de terletmemesi açısından pek çok kadın, eşarp ve şal konusundaki ilk tercihini ipekten yana kullanıyor. Uzun süre dayanması ve kaliteli olması da ipek kumaşın tercih edilmesinin cazip nedenlerinden biridir. İpek ürünlerinin bu güzel duruşu ve rahatlığının dezavantajı ise temizliğinin diğer ürünlere göre biraz daha özen istemesidir.

Eşarp ve şal lekeleri nasıl geçer sorusu, özellikle ipek kumaş için sıkça araştırılır. Tarzınızı yansıtan, kombinlerinizin en güzel parçası olan ipek şalınıza, gün içerisinde fondöten bulaşmış olması çok muhtemel bir durumdur. Neyse ki bu lekeden kurtulmanın birçok yolu vardır. Bunlar:

  • İlk olarak ipek şalınızı suya bastırın. Musluk suyunda bulunan klor ipek şalın dokusuna zarar verebilir. Bu yüzden içme suyu kullanmak en ideal seçimdir.
  • İpek şalınıza bulaşan fondöteni çıkarmanın en güçlü yöntemlerinden birisi de güçlü yağ çözücü kullanmaktır. İpek şalın dokusuna zarar vermemek için çitilenmemesi gerekir. Ayrıca ipek şal ve eşarbınızı başka kıyafetler ile yıkamamaya özen gösterin. Fondöten lekesini çıkarmak için güçlü temizleyiciler tercih edin.
  • İpek parçalar için özel olarak üretilen ürünler de, fondöten lekesinin çıkarılması için kullanılabilecek diğer bir yöntemdir. Bu ürünler ipeğin dokusuna zarar vermeden lekeyi kolaylıkla söküp atar.
  • İpek eşarp ve şal lekelerini temizledikten sonra durulama işlemine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü durulama ve kurutma sırasında yapılacak bir hata ipek kumaşın dokusunu bozar ve geri dönüşü olmayan bir hasara yol açabilir. İpek eşarp ve şal lekeleri yıkama işlemi bittikten sonra iyice durulayın ve çırparak fazla suyunu alın. Daha sonra güneş görmeyen bir yerde kurutun.

Benzersiz dokusu, birbirinden özel renk ve desen seçenekleri ile kombinlerinizin vazgeçilmez bir parçası haline gelen Fresh Scarfs ipek şallarınız leke olduğunda, bu yöntemleri kullanarak lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Şifon Şal Lekesi Nasıl Çıkar?

Eşarp ve şal lekeleri farklı yöntemler ile ortadan kaldırılabilir. Birçok modeli bulunan eşarp ve şalların, kumaş çeşidine göre farklı yöntemlerle temizlenmesi gerekir. Şallarda en popüler kumaş türlerinden biri de şifondur. Her kombine zarif bir dokunuş yapan şifon hafif, yumuşak ve hassas bir kumaş türüdür. Böylesine hassas bir kumaştan leke çıkarmak ise bir hayli zor bir işlemdir. Özellikle renkli şifon şalları lekelerden arındırırken çok dikkat etmek gerekir. Şifon eşarp ve şal lekeleri çıkarmanın bazı püf noktaları vardır. Şifon kumaşın dokusuna zarar vermemek için bu püf noktalara özen göstermek gerekir. Bunlar:

  • Şifon şalda oluşan lekeler nemli bir bez kullanılarak, yumuşak hareketler ile silinmelidir. Şalın deforme olmaması için sert dokulu deterjanlar kullanılmamalıdır.
  • Şifon şalın üzerinde su lekeleri kalabilir. Bunun olmaması için bir miktar sirke ve saç kremini, durulama suyuna damlatabilirsiniz.
  • Eşarp ve şal lekeleri arasında yağ lekeleri, en zorlu olanlarıdır. Yemek ya da yağ lekesi oluşan şifon şallar ıslak mendil ile silinmemelidir. Aksi taktirde leke kumaşın üzerine daha fazla yayılır. Böyle olumsuz bir durum ile karşılaşmamak için hiç zaman kaybetmeden lekenin üzerine tuz dökülmelidir. Tuz lekeyi çekerek kumaşın üzerinde azalmasını sağlar. Daha sonra kumaşın özelliğini bozmayacak leke çıkarıcılar kullanılabilir.
  • Şifon şalları durulamak için mutlaka soğuk su kullanılmalıdır. Özellikle yemek veya yağ lekelerinde sıcak su kullanmak, lekenin kumaşa daha çok işlemesine neden olur.

Bu yazımızda sizlere eşarp ve şal lekeleri nasıl çıkar konusunda ayrıntılı bilgiler verdik. Bir önceki yazımıza https://www.freshscarfs.com/en-cok-tercih-edilen-sal-renkleri-hangileri linkinden ulaşabilirsiniz.

Blog Başlığı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.