Artboard 1 (2).png (530 KB)

Şal ve Eşarp Arasındaki Farklar

Şal ve Eşarp Arasındaki Farklar

Kadınların sıklıkla kullandığı aksesuarların başında şal ve eşarplar yer alır. Birbirinden şık renk, desen ve tasarımlarda üretilen eşarp ve şallar, kadınların seçim yapma konusunu biraz zorlaştırır. Bu durumda akıllara şal ve eşarp arasındaki farklar gelir. 

Birbirine çok benziyor gibi duran bu iki ürün arasında pek çok fark vardır. Bu farklar hakkında bilgi sahibi olunduğunda şal ve eşarp seçimi yapma konusunda daha pratik olunabilir. Hatta kombinler daha doğru aksesuarlar ile tamamlanarak bir adım ileriye taşınabilir. Peki, şal ve eşarp arasındaki farklar nelerdir?

Şal ve Eşarp Arasındaki Farklar

Medine İpeği Şal Antrasit ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Şalın Özellikleri 

“Şal ve eşarp arasındaki farklar nelerdir?” sorusunun cevabına geçmeden önce şalın özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Çünkü şal yapı, form ve boyut olarak eşarplardan tamamen ayrılır. O nedenle şalın özelliklerini bilmenizde fayda vardır.

 • Şal, aksesuar olarak kullanılabileceği gibi kış aylarında soğuktan korunmak amacıyla işlevsel olarak da kullanılabilir. 
 • Pamuklu, ipek, Medine ipeği, cazz, bürümcük şal gibi daha pek çok formda üretilir. 
 • Şal, eşarplara kıyasla dikdörtgen ve uzun yapıda olduğu için vücudun birçok bölümünü kaplayabilir. Bu da şal ve eşarp arasındaki farklar konusunda dikkat çeker. 
 • Yünden ve pamuktan elde edilen şal modelleri, elbiseleri vurgulama konusunda dikkat çeker. 
 • Şal modelleri günümüz modasına uygun yapıda üretilir. 
 • Her şekli kolayca aldığı için kullanım yöntemi kolaydır. 
 • Şal tarza, zevke, ten rengine uygun seçildiği zaman kullanıcıyı genç ve modern gösterir. 

Bahsi geçen özellikler dikkate alındığında şalın hem konforlu hem de şık bir aksesuar olduğu anlaşılabilir. O nedenle kadınların dolaplarında şal modellerine fazlaca yer vermesi olağan bir durumdur. Bahsi geçen maddeler sayesinde şal ve eşarp arasındaki farklar daha iyi bir şekilde anlaşılabilir. 

Eşarbın Özellikleri 

“Şal ve eşarp arasındaki farklar” başlığına geçmeden önce eşarbın özelliklerini bilmek gerekir. Kare kesime sahip olan eşarp modellerinin birkaç tane özelliği bulunur. Bunlar: 

 • Eşarp kare kesime sahip olduğu için bağlanma yöntemi çok kısıtlıdır. Genelde iki kat yapılarak iğne ile bağlanabilirler. 
 • Eşarp parlak ve canlı görünüme sahip olduğu için daha çok şık kıyafetleri tamamlar. 
 • Başörtüsü haricinde kolye ve fular gibi aksesuarlar olarak da kullanılabilir. 

Eşarp modelleri birbirinden şık renk, tasarım ve desen ile karşınıza çıkabilir. Bu eşarp modelleri, yaz ve kış aylarına özel olarak tasarlandığı için her mevsimde kombinleri tamamlamaya olanak sağlar. Böylece hem mevsime hem de kombinlerinize uygun eşarplar takarak stil sahibi olursunuz. Kombin yaparken yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak şal ve eşarp arasındaki farkları kolayca görebilirsiniz.

Şal ve Eşarbın Farklı Yönleri 

Şal ve eşarp arasındaki farklar, kadınlar tarafından sıklıkla araştırılır. Her iki ürünün de kullanılma amacı aynı olsa da temel birkaç fark vardır. Bunlar: 

 • Eşarplar klasik ve şık kombinlerin tamamlayıcısı olarak dikkat çekerken şallar daha sportif ve genç görünümü vurgular. 
 • Eşarp, desenli veya desensiz olsun, her zaman şıklık katar. Şal ise birçok bağlama yöntemi sunsa da genel olarak sportif görünmeye olanak sağlar. 
 • Şal kumaşları birçok form, yapı ve tasarımda üretilebilir. Eşarpların tasarımı ve modeli kısıtlıdır. 

Bahsi geçen unsurlar, şal ve eşarp arasındaki farklar olmasına rağmen her ikisi de kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. 

Şal ve Eşarbın Benzer Yönleri 

Şal ve eşarp arasındaki farklar bulunsa da bu iki aksesuarın benzer yönleri de vardır. Neticede ikisinin de kullanım amacı bellidir. Şal ve eşarbı aksesuar olarak tercih eden kişiler, kombinlerine şık bir dokunuş yapabilirler. Manevi yönünden dolayı tercih edenler ise bu ürünleri başı kapatmak için kullanırlar. Aynı zamanda kombinlerini tamamlamak ve şık bir dokunuş yapmak için dolaplarında birbirinden farklı şal ve eşarp modellerine yer verirler. 

Genel olarak her iki aksesuar da hem şık hem de sportif kombinleri tamamlamaya yardımcı olur. Bu ürünler, günümüzde birçok form, kumaş ve yapıda üretildikleri için her tarzı bütünlemeye olanak sağlarlar. Burada önemli olan, bir şalın ya da eşarbın nasıl taşındığıdır. Yani bazı kadınların yüz tipine eşarp giderken bazılarına şal modelleri gider. O nedenle yüz tipi göz önünde bulundurularak şal veya eşarp tercihinin yapılması gerekir. 

Şal Nasıl Kullanılır? 

Şal hemen hemen her kadının dolabında bulunması gereken bir aksesuardır. Kombinleri tamamlaması ve şık bir dokunuş yapmasından dolayı şal modellerine olan ilgi epey fazladır. Hem maneviyatı gereği hem de aksesuar olarak kullanılan bu ürünler, pratikliği bakımından da sıklıkla tercih edilir. Bu yönüyle şal ve eşarp arasındaki farklar anlaşılabilir. 

Tek renk şal modelleri, çok renkli veya desenli kombinlerin üzerine uygun olabilir. O nedenle renkli ve cıvıl cıvıl kombinler oluşturulduğunda tek renk şallara yönelebilirsiniz. Sade ve düz kesim kıyafetler ile kombin yaptığınızda ise biraz hareketlilik kazandırmak için desenli şal modellerinden tercih edebilirsiniz. Bu sayede kombinde bir bütünlük sağlanabilir. 

Şal Nasıl Kullanılır?

Color Block Desen Eşarp Indigo ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Eşarp Nasıl Kullanılır? 

Stil sahibi olan kadınların tercih ettiği aksesuarlar arasında eşarplar yer alır. Geleneksel kültürün de mirası kabul edilen bu ürünler, hiçbir zaman modasını kaybetmeyerek yeni renk ve tasarımlarıyla dikkat çeker. Eşarplar, özel günler ve ofis hayatı başta olmak üzere gündelik yaşamda da kullanılabilir.

Tek renk eşarp modelleri hem desenli hem de sade kıyafetlerin üzerine takılırken desenli eşarp modelleri yalnızca tek renk parçaların üzerine olur. Renkli ve desenli eşarp modelleri, kombinlere şık bir duruş kazandırır. O nedenle eşarp modellerinin her daim kullanılması önerilir.

Sizler de Fresh Scarfs’ın birbirinden farklı renk ve modellerde sunduğu kaliteli şal ve eşarpları tercih ederek günün her anında şık olabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.freshscarfs.com/yesil-abiyenin-uzerine-ne-renk-sal-gider linkinden ulaşabilirsiniz.

Blog Başlığı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.