Ten Rengine Uygun Şal Seçimi

Ten Rengine Uygun Şal Seçimi

Dış görünüşün en önemli parçalarından biri olan giyim, insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmak için son derece önemlidir. Bu yüzden kıyafet ve aksesuar gibi parçalar satın alırken yapılan tercihlere dikkat etmek gerekir. Şal ise tesettürlü hanımlar için görünüşü etkileyen ve tamamlayan en önemli parçadır. Şal seçimlerinde genellikle desenlere, trendlere ve giyilecek kıyafetlerle olan uyuma bakılır. Ten rengi her ne kadar pek fazla dikkate alınmasa da aslında şal seçimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur.

Kendi ten renginize uygun bir şal seçimi yapmak, görünüşünüzü olumlu anlamda etkileyecektir. Giydiğiniz kıyafetin ve renklerin size uygun olduğundan emin olmanız, kendinize olan güveninizi tazeleyecektir. Bu nedenle birçok farklı rengi deneyerek kendinize en uygun rengin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz. Bu yazımızda, ten rengine uygun şal seçimi nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağız.

Şalın Ten Rengi ile Uyumlu Olması Neden Önemlidir?

Aksesuar ve kıyafet seçimleriniz birbiriyle uyumlu olduğunda, size kendinizi çok iyi hissettirir. Çok beğendiğiniz bir şalı satın aldığınızda sizde neden güzel durmadığını sorgulamış olabilirsiniz. Bunun nedeni ten rengine uygun şal seçimi yapılmamasıdır.

Ten renginin ve makyajın şala kattığı güzelliği de atlamamak gerekir. Yaptığınız makyaj, teninize uygun ürünler ve gideceğiniz mekân, şalın sizi nasıl bütünleyeceğinin bir göstergesidir. Kullanacağınız şal modeli sizde farklı, başka bir kadında daha farklı gözükebilir. Bu yüzden ten renginizin farkında olmalı ve size en çok yakışan renklerin bir listesini çıkarmalısınız.

Cilt Alt Tonunu Belirleme

Ten rengine uygun şal seçimi için cilt alt tonunun belirlenmesi, doğru şalı seçme noktasında son derece önemlidir. Cilt alt tonu, açık, orta ve koyu olarak isimlendirilen ten renginden farklıdır. Üç tür cilt alt tonu bulunur: soğuk, sıcak ve nötr. Soğuk cilt alt tonuna sahip olan kişilerin cilt altındaki pigmentleri daha pembe renktedir. Sıcak alt tona sahip olanlarda ise cilt altındaki pigmentler sarıdır. Nötr ise en az bulunan cilt alt tonudur ve iki kategoriye de uymayan ciltleri kapsar. Cilt alt tonunu belirlemek, hangi rengin size daha uygun olduğuna karar verebilmek için çok önemlidir. Cilt alt tonunuzu öğrenerek, hem kıyafet hem de şal satın alırken doğru renk tercihleri yapabilirsiniz.

Cilt alt tonunuzu belirlemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden ilki damar kontrolüdür. Doğal ışık altında bileğinizin iç tarafındaki damarlara bakın. Damarlarınız eğer mavi görünüyorsa soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak, hem yeşil hem mavi görünüyorsa nötr alt tona sahipsiniz anlamına gelir. Beyaz kağıt testi de deneyebileceğiniz bir diğer yöntemdir. Doğal ışıkta ayna karşısına geçin ve yüzünüze beyaz renkte bir kağıt tutun. Cildiniz kağıda göre sarımsı bir renkte görünüyorsa sıcak alt tona; pembe veya mavimsi kırmızımsı bir renkte görünüyorsa soğuk alt tona; sarı ya da pembe tonlarından birini tam olarak göremezseniz de nötr alt tona sahip olduğunuz anlamına gelir.

1. Sıcak Ton

Eğer sıcak alt tona sahip olanlardansanız ten rengine uygun şal seçimi için turuncu, kırmızı, mercan veya bal rengi gibi sıcak renkleri tercih edebilirsiniz. Mavi soğuk bir renk olduğundan, sıcak alt tona sahip olan kişiler için biraz zor bir renk olabilir. Bu yüzden eğer mavi tonlarında bir şal kullanmak istiyorsanız, mavinin ve yeşilin karışımı olan turkuaz rengi tercih edebilirsiniz.

Şal için daha açık renk tonlarını tercih etmek istiyorsanız krem rengini deneyebilirsiniz. Bunun yanında açık kahverengi de oldukça iyi bir alternatiftir. Mavi ve pastel tonlardaki renkler ise sıcak alt tona sahip olan kişilerin tercih etmemesi gereken renklerdir. Bu yüzden bu renklerdeki şalları tercih etmemeniz daha iyi olacaktır. Yine de soğuk tonlarda bir şal modeli satın almak istiyorsanız zeytin yeşili ve orkide rengi gibi diğer soğuk tonlara nazaran biraz daha sıcak bir ton olan düz şallar kategorisinde yer alan renkli şallar sizin için daha uygun olacaktır.

Ten Rengine Uygun Şal Seçimi

Medine İpeği Şal Çikolata Kahve Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz

2. Soğuk Ton

Ten rengine uygun şal seçimi yaparken soğuk alt tona sahip kişiler, canlı renkleri tercih edebilirler. Mor, zümrüt yeşili, eflatun, kiraz kırmızısı, lila, parlak mavi ve kırmızı gibi canlı renkler, soğuk cilt alt tonu için oldukça uygundur. Mavi ve beyaz da soğuk alt tonlu kişilerin rahatlıkla kullanabileceği diğer renklerdir. Her ten rengine uygun şal modelinin bulunduğu Fresh Scarfs’ta birbirinden güzel pek çok mavi şal bulabilirsiniz.

Pastel renkler, siyah, lacivert, gri ve beyaz da soğuk cilt alt tonuna sahip olan kişilerin tercih edebileceği renklerdir. Nude, sarı ve turuncu gibi sıcak renkler ise soğuk cilt alt tonuna sahip olan kişilerin kullanmaması gereken renklerden bazılarıdır.

3. Nötr Ton

Nötr alt tona sahip kişiler ten rengine uygun şal seçimi yaparken, aşırı canlı olmaması şartıyla sıcak ve soğuk renklerden dilediklerini tercih edebilirler. Gül kurusu, bej, nude renkler, gri veya lacivert kullanabileceğiniz renkler arasındadır. Kırmızı gibi canlı bir renk tercih etmeyi düşünüyorsanız, kırmızının biraz daha yumuşak tonlarını deneyebilirsiniz.

Esmer Tenliler İçin Şal Seçimi

Ten rengine uygun şal seçimi yaparken bazı esmer kadınlar kendilerini daha şansız hissederler. Seçtikleri rengin kendilerine yakışmadığını düşünürler. Aslında bu algı oldukça yanlıştır ve bu konuda en şanslı gruplardan biri esmer tenlilerdir. Bunun nedeni esmerlerin baskın bir ten rengine sahip olmaları ve soluk görünmemeleridir.

Tabii şanslı olmaları, şal satın alırken her rengi seçecekleri anlamına gelmiyor. Esmerlere en çok yakışan renklerin başında kırmızılar, fuşyalar ve koyu pembeler yer alıyor. Esmer tenlilerin şal alırken tercih etmemesi gereken renkler ise arada kalmış kahve tonlu renklerdir.

Esmer tenlilere kırmızı tonların yanında en çok yakışan renklerden bir diğeri ise mavidir. Mavinin de özellikle laciverte kaçan tonları (koyu lacivert olmamak şartıyla) esmerlerin gönül rahatlığıyla seçeceği renklerdir. Fresh Scarfs düz ve desenli şallar arasından dilediğiniz lacivert şalı kolayca bulabilir, esmer teninizle mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Buğday Tenliler için Şal Seçimi

Buğday tenliler ten rengine uygun şal seçimi konusunda sanıldığının aksine çok da şanslı değillerdir. Bunun nedeni ise esmer ve beyaz tenlilere göre arada kalan bir cilt rengine sahip olmalarıdır. Buğday ten rengi arada bir renk olduğundan, şal seçimi konusunda biraz zorlanmaya neden olabilir.

Buğday tenlilerin şal seçiminde vereceği en mantıklı karar, keskin renkleri tercih etmeleri olacaktır. Bu keskin renkler ise lacivert, pembenin canlı tonları, parlak sarı, parlak mavi ve kırmızının koyu tonları olabilir.

Ten Rengine Uygun Şal Seçimi

Krinkıl Jazz Şal Kırmızı Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz.

Beyaz Tenliler için Şal Seçimi

Beyaz tenliler ten rengine uygun şal seçimi konusunda herkes tarafından çok şanslı görülen fakat kendilerine sorulduğunda birçok sorundan şikayetçi olan ten rengi grubudur. Çünkü ciltte yaşanan morluklar ve kızarmalar, beyaz tende anında kendini gösterebilir. Beyaz tenliler şal seçimi noktasında bazen kısıtlı bir döngüye girebilirler. Bunu önlemek için illaki çok baskın renklerde şal tercih etmemelisiniz. Örneğin; mavi renkte bir şal takmak istiyorsanız çok koyu laciverte kaçan bir eşarp takmak zorunda değilsiniz. Çünkü çok koyu bir lacivert şal taktığınızda olduğunuzdan daha da beyaz tenli gözükürsünüz. Mavilerde indigo tarzı tonları tercih etmeniz, sizin için daha ideal bir seçim olacaktır.

Beyaz ten ile uyumlu olan bir diğer şal rengi de yeşil ve tonlarıdır. Zümrüt, haki ve asker yeşili gibi tonlar, beyaz tenlilerin şallarda tercih edebileceği diğer renklerdir. Aynı zamanda pembe renkler de beyaz ten rengini nötrleyerek, daha iyi görünmenizi sağlayacaktır.

Bu yazımızda ten rengine uygun şal seçimi konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.freshscarfs.com/yaza-renk-katacak-kombin-onerileri linkinden ulaşabilirsiniz.

Blog Başlığı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.