Yüz Şekline Göre Şal Seçimi

Yüz Şekline Göre Şal Seçimi

Tesettür giyimi tercih eden kadınlar kıyafet kombinlerini oluştururken, en önemli tamamlayıcı parçalardan biri olan şal seçimine çok dikkat ederler. Şal seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yüz şeklidir. Bu yüzden şık ve göz alıcı bir kombin oluşturabilmek için yüz şekline göre şal seçimi yapmak son derece önemlidir. Peki yüz şekline göre şal seçimi nasıl yapılır?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Yüz şekline göre şal seçimi, yüzün daha kilolu veya zayıf görünmesine neden olabilir. Şal seçimlerinde yüz tipi ve ten rengi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yüz şekline uygun model ve renk seçimi yapmanın yanı sıra bağlama şekli de şık görünümü etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Şal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tesettür giyimi tercih etmiş olan her yaştaki hanımlar, yaşlarına ve giyim tarzlarına uygun olarak şal seçimi yapmalıdır. Şal seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise fiziksel yapınıza, kıyafet renginize ve şal modeline göre değişiklik gösterebilir.

Kadınlar yüz şekline göre şal seçimi yapmaya son derece dikkat ederler. Ayrıca seçilen şal modellerinin desenleri, renkleri ve bağlama şekilleri de yüz şeklinin farklı görünmesine neden olabilir. Şal modelleri uzun, yuvarlak, oval, üçgen gibi farklı yüz şekilleri için desenli ya da düz şallar olarak farklı kumaş ürünlerinden üretilir.

Kadın Yüz Şekilleri

Yüz şekline göre şal seçimi yapabilmek için öncelikle yüz şeklinizin hangisi olduğunu belirlemeniz gerekir. Kadınların yüz şekilleri, fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterir. Yüz tipine göre doğru şal seçimi yapan kadınlar, kombinleri ile göz alıcı bir şıklık yakalamayı başarırlar. Kadın yüz şekilleri ise şunlardır:

  • Oval yüz,
  • Yuvarlak yüz,
  • Kare yüz,
  • Kalp yüz,
  • Uzun yüz,
  • Üçgen yüz

Yüz Şekline Göre Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yüz şekline göre şal seçimi yaparken, kıyafete ve ten rengine de uygun bir tercih yapmak çok önemlidir. Aynı zamanda yine yüz şekline göre uygun şal bağlama yönteminin de mutlaka belirlenmesi gerekir. Yüz şekillerine göre şal modelleri, oldukça geniş bir model çeşitliliğine sahiptir. Fresh Scarfs’da bulunan geniş model yelpazesi arasından kendi yüz şeklinize uygun şalı ve bağlama yöntemini seçtiğinizde, umduğunuzdan çok daha hoş bir görünüme kavuşacaksınız. Şal bağlama modelleri için 5 farklı fikir konulu başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

1. Uzun Yüz için Şal Seçimi

Uzun yüz şekline sahip olanlar yüz şekline göre şal seçimi yaparken, bone seçimlerini de şal rengine uygun olarak yapmalıdır. Bunun amacı, uzun yüzün daha kısa ve yuvarlak gösterilebilmesidir. Bunun için alın kısmında bonenin görünmesi ve böylece alın genişliğinin kapatılması gerekir.

Bone, uzun yüzün daha oval görünmesini sağlayan çok önemli bir parçadır. Yüz şekline göre şal seçiminde, ten rengi ve kombin yapılacak kıyafet türü de her zaman değerini korur. Uzun yüz tipleri için şal bağlama tekniklerinin de doğru bilinmesi gerekir. Uzun yüzlerde, şal bol tutulmamaya özen gösterilerek bağlanmalıdır.

2. Üçgen Yüz için Şal Seçimi

Üçgen yüz şekline sahip olan tesettürlü hanımlar, yüz şekline göre şal seçimi yaparken yüz şeklini ovalleştirebilecek şal modellerini kullanmalıdır. Üçgen yüz tipinde, yüzün daha oval görünebilmesi için tepe bölümüne üçgen şekil verilmesi gerekir. Bunun için üçgen şeklin kolaylıkla verilebileceği kumaş özelliklerine sahip şal modelleri tercih edilmelidir. Fresh Scarfs ipek şallar gibi kaliteli kumaş özelliğine sahip şal modellerine şekil vermek bir hayli kolay olacaktır. Bu şallar, verilen şekli bozulmadan uzun süre koruyacaktır.

Yüz Şekline Göre Şal Seçimi

Pamuk İpek Eşarp Lavanta Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz

3. Yuvarlak Yüz için Şal Seçimi

Kadınların sahip olduğu yüz şekillerinden birisi de yuvarlak yüz tipidir. Yüz şekline göre şal seçimi yapmaya dikkat edenler doğru bağlama şeklini de uyguladıklarında, son derece şık bir görünüm elde edebilir. Yüz tipi yuvarlak olan kadınlar, şal seçiminden sonra bağlama yaparken bonenin görünmemesine özen göstermelidir. Çünkü yuvarlak yüzlerde bone görünmesi, daha kilolu bir görüntüye neden olabilir. Ayrıca şalınızı oval bir şekilde bağlamanız da yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterecektir.

Yüz şeklinize uygun şal seçimini yaptıktan sonra şalınızı bağlarken alnınızın açık, yanların ise kapalı olmasını sağlamak, yuvarlak yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlar. Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kadınların en fazla yaptığı hatalardan biri, şalı fazla geriden bağlamaktır. Bu, yüzünüzün daha tombul görünmesine neden olacaktır. Bu yüzden şalınızı çok geriden bağlamamaya dikkat etmelisiniz. Bunu sağladığınızda çok daha güzel ve hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz.

4. Kare Yüz Şekli için Şal Seçimi

Yüz tipi kare şeklinde olan kadınlar yüz şekline göre şal seçimi yaparken, keskin yüz hatlarını daha yumuşatacak ve kapatabilecek modelleri tercih etmelidir. Yüz şekli kare olan tesettürlü hanımlar, şalı bağlarken özellikle çene bölümünün bol şekilde olmasına dikkat etmelidir. Çünkü çene bölgesi sıkı bir şekilde iğnelenirse, yüz hatları çok daha keskin görünecektir.

Kare yüz tipi için bağlama teknikleri uygulanırken, fazla sıkı bir bağlama yapılmamaya özen gösterilmelidir. Kare yüzler için şal kullanılırken, salaş bir bağlama modelinin kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Bunun için en ideal yöntem, bonenin görünmemesi ve şalınızı oval bir şekilde bağlamanız olacaktır. Doku olarak ise Fresh Scarfs pamuklu şal modelleri, kare yüzler için mükemmel bir seçimdir. Kare yüz şeklindeki keskin hatları yumuşatan pamuklu şal dokusu, elmacık kemikleri ile mükemmel bir denge oluşturur. Bunun yanı sıra renkli çerçeveler de dikkatleri kare yüzün düz hatlarından büyük oranda uzaklaştıracaktır.

Yüz Şekline Göre Şal Seçimi

Pancy Twill Şal Lavanta Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz

5. Oval Yüz İçin Eşarp Seçimi

Oval yüz şekli, kadınlarda en ideal yüz tipi olarak kabul edilir. Bunun için yüz şekline göre şal seçimi yaparken oval yüz şekline sahip olanlar, daha fazla model seçeneğine rahatlıkla ulaşabilir. Tesettür giyimi tercih eden kadınlar oval yüz şekline sahip olduklarında, pek çok şal bağlama stilini de kolayca uygulayabilir.

Oval yüz şekline şal bağlama sırasında, yüzün simetrisini bozacak etkenlerden uzak durmaya çalışmalısınız. Yüz simetrisinin bozulmaması için sıkı bağlama şeklinden uzak durmalısınız. Oval bir yüz şekliniz varsa şalın üst bölümünün yüzünüzden daha önde ve yukarıda olmasını sağlayarak, çene kısmınızın sivri görünüşünü arka plana taşıyabilirsiniz.

Desenli Şal Modellerinin Kullanımı

Kadınlar, yüz şekline göre şal seçimi yapmak konusunda son derece hassas davranır. Yuvarlak ve oval yüz hatlarına sahip olan kadınlar, şal seçimlerini çok daha kolay yaparlar. Çünkü bu yüz tipleri için birbirinden farklı birçok bağlama şekli rahatlıkla kullanılabilir.

Yüz tipine uygun şal seçimi yapılırken, eşarp desenleri, renk uyumları ve bağlama şekilleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Fresh Scarfs desenli şallar seçimi, yüz şeklinin olduğundan daha ince görünmesini sağlayabilir. Asimetrik desenli şal seçimi yapanlar ise yüzlerinde daha uzun bir görünüm yakalayabilir.

Canlı Renklere Sahip Şal Seçimi

Yüz şekline göre şal seçimi yaparken canlı renkleri olan şal modellerinin seçimi, daha şık kombinlerin oluşturulmasını sağlar. Şal seçimini yüz tipine göre yapan kadınlar, çene ve yüz şeklini tamamlayacak modelleri seçmeye özen göstermelidir.

Şal modelleri, her yüz şekline uyum sağlayacak şekilde tasarlanır. Her kadın şal seçimlerinde, yüz şekillerine uygun modelleri seçmeye dikkat etmelidir. Özellikle de ten rengine göre seçim yapılırken, şal modelinin canlı renklere sahip olması oldukça önemlidir. Ayrıca yüz şeklinize uygun şal seçimini yaptıktan sonra yapacağınız makyajı doğru seçmeniz de şık ve etkileyici bir görünümü belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Bir önceki yazımıza https://www.freshscarfs.com/esarp-ve-sal-bakimi-nasil-yapilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Blog Başlığı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.