Gelin Bohçasında Ne Olur?

Gelin Bohçasında Ne Olur?

Gelin bohçası, evlilik yolunda ilerleyenlerin olmazsa olmaz gelenekleri arasında bulunur. Yöreden yöreye göre farklı şekillerde hazırlansa da genel olarak mantığı aynıdır. Nişan bohçası, erkek tarafınca hazırlanarak geline birtakım hediyelerin sunulması olarak bilinir. 

Damat tarafından alınan bazı hediyeler süslü kutulara, valizlere veya bohçalara yerleştirilerek küçük bir kutlama eşliğinde geline takdim edilir. Bohça hazırlığı yapılırken evlenecek çiftlerin ihtiyaçları alınır ve bu esnada aileler de kaynaşmış olurlar.

Bohça hazırlığında bazı geleneklere göre gelin ve damat dışında ailelere de hem yapılan el işleri hem de çarşıdan alınan ürünlerden hediye edilir. Özellikle aile büyüklerinden olan babaanne ve anneanneye işlenen eşarp, seccade, şal, yazma ve örgü el işi gibi çeşitli hediyeler alınır. Bu süreç her ne kadar keyifli geçse de bazen kafa karışıklığından dolayı gelin bohçası eksik düzülebilir. Hem ailelerin hem evlenecek çiftlerin beklediği bu hazırlıkların eksiksiz olması için “Gelin bohçasında ne olur?” ve “Gelin bohçası nasıl hazırlanır?” sorularına yanıt verelim.

Gelin Bohçasında Ne Olur?

Pamuk Viskon Şal Koyu Mor ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelenek ve göreneklerine düşkün olan kadınlar, kendi yöresine uygun bir gelin bohçası hazırlamaktan kendilerini alıkoyamazlar. Söz konusu gelenek hem gelin hem de damat tarafından evlilik sürecinin belirli bir noktasında hazırlanır. Çünkü nişan bohçasının genel sebebi, ailelerin birbirlerini yakından tanımak ve aralarındaki samimiyeti artırmak istemelerdir.

Nişan bohçasının içeriğinin gelenek ve göreneklere göre değişeceğinin bilincinde olunmalı. Yöreye ait mutlaka alınması gereken bir eşya, takı ve kıyafet gibi parça varsa öncelikle onun alınması mühimdir. Yani büyüklerden yöreye ait götürülmesi gereken eşyanın ne olduğu fikrini almakta fayda vardır. 

Gelin bohçasında ne olur?” diyenlere şal, eşarp, ayakkabı, kıyafet ve makyaj seti gibi daha pek çok eşyadan oluşur diyebiliriz. Söz konusu eşyalar bir bohçaya, valize veya süslü kutulara yerleştirilerek gelin tarafına götürülür. 

Gelin Bohçasında Olması Gerekenler İçin Kontrol Listesi

Erkek tarafı tarafından kız tarafına hazırlanacak bohçada hiçbir eksikliğin olmaması istenir. Çünkü her çiftin ömründe bir kez hazırlanan bu bohça, son derece değerli ve anlamlıdır. O nedenle, “Gelin bohçasında ne olur?” sorusu için en detaylı şekilde liste hazırladık. Söz konusu liste, en temel eşyaları içerse de yöreye özgü eşyalar sonradan eklenebilir. Bunun için de aile büyüklerinden öneri alınması tavsiye edilir. İşte, “Gelin nişan bohçasında neler olur?” sorusu için kontrol listesi:

Gelin Bohçasının İçindekiler Listesi

  • Gecelik Takımı 
  • Gelin Şalı
  • Gelin Eşarbı
  • Gelin Terliği
  • Parfüm Seti
  • Ayna ve Tarak Seti
  • Gelin Bornoz Takımı
  • Gelin Pijama Takımı
  • Makyaj Seti

Gelin Gecelikleri

“Gelin bohçasında ne olur?” sorusuna ilk yanıt, hiç şüphesiz olarak gelin gecelikleridir. Her bohçanın içerisinde mutlaka bulunması gereken geceliğin kısa mı yoksa uzun mu olacağına karar verilmelidir. 

Geleneklere göre gecelik takımı beyaz alınsa da eşin istediği renk veya model de alınabilir. Öte yandan geceliğin saten, ipek veya pamuklu olup olmaması da eşin karar vermesi gereken bir detaydır. 

Gelin Şalı

“Gelin bohçasında ne olur?” diyenlere bir başka yanıt da gelinin hem başında hem de omuzlarında kullanabileceği bir şaldır. Özellikle kapalı bir gelin için bohça hazırlanıyorsa mutlaka içerisine şal konulmalıdır. 

Şal, genç kadınlar başta olmak üzere hemen hemen her kadının kullandığı bir aksesuardır. O nedenle bohçada gelinin hem özel günlerde hem de gündelik yaşamda yapacağı kombinlerinde kullanabileceği şal modelleri olmalıdır. 

Örneğin gelin bohçasına ipek şal başta olmak üzere organik pamuk şal, kaşmir şal, bambu şal gibi çeşitli şal modelleri eklenebilir. Gelinin gündelik yaşamında kullanabilmesi için bürümcük şal, kaşmir şal ve penye şal gibi modellerin de olması mutlaka önerilir. 

Gelin Eşarbı 

“Gelin bohçasında ne olur?” konusunda bir diğer faktör ise eşarptır. Eşarp, kadınların hem örtü hem de aksesuar olarak kullandığı bir parça olduğu için sıklıkla tercih edilir. O nedenle bohça içerisine hem klasik hem modern hem de sportif bir eşarp konması önerilir. 

Bunlar arasında bambu eşarp, pamuk ipek eşarp ve Medine ipeği eşarp yer alır. Söz konusu ürünler desenli, kendinden desenli ve düz renklere sahip olup her geline hitap etmeyi başarır. Eşarp modellerini incelemek üzere Fresh Scarfs’ı ziyaret edebilirsiniz. 

Gelin Bohçasında Ne Olur?

Bambu Eşarp Gece Mavisi ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Geline Bornoz Takımı

Bornoz takımı, “Gelin bohçasında ne olur?” diyenlere en önemli yanıtlardan biridir. Genelde şık ve dantelli bornoz takımlarından tercih edilse de sade bir takım da alınabilir. Bornoz takımı, terliğe ve baş havlusuna takım olarak da alınabilir. Bu seçim için de gelinden veya müstakbel eşinden fikir almak doğru olur. 

Gelin Terliği

Gelinlere özel üretilen çeyiz terliğinin gösterişli ve tüylü olduğu göze çarpar. Beyaz, toz pembe, bebe mavisi gibi pastel renklerden oluşan bu terliklerden gelin bohçasına mutlaka eklenmelidir. 

Gelin Makyaj Seti

Her kadının vazgeçilmez unsurlarından olan makyaj seti mutlaka bohçaya eklenmeli. Ancak makyaj seti alırken onun cilt tonunu, türünü ve ihtiyacını bilerek hareket etmek doğru olur. Bunun için müstakbel eşinden yardım alınabileceği gibi bizzat gelinden de destek alınabilir. 

Makyaj setinin içerisine iğne, bone ve iç tülbent gibi malzemeler de eklenebilir. Söz konusu malzemeleri incelemek ve satın almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Parfüm Seti

Parfüm, deodorant ve krem gibi ürünler de “Gelin bohçasında ne olur?” sorusuna yanıttır. Rastgele bir parfüm seçilmesi veya alınan firmadaki öneriye göre hareket edilmesi yanlıştır. Gelinin her zaman kullandığı bir parfüm kokusunu bulup almak en doğru seçenektir. 

Ayna ve Tarak Seti 

“Gelin bohçasında ne olur?” diye araştıran kadınlara bir örnek de ayna ve tarak seti olabilir. Söz konusu set içerisinde, farklı formlarda olan tarak ve ayna çeşitleri bulunur. Bunların bazıları masa üzerinde yer alırken bazıları da gelinin çantasında durur. Çok kullanışlı ve estetik olan bu setin mutlaka alınması önerilir. 

Gelin Çorabı

Gelin çorabı, bohçaya eklenmesi gereken ürünler arasında yer alır. İnce, kalın, klasik ve sportif çoraplardan bohçaya birkaç tane eklenmelidir. Hatta daha önceden örülmüş ve saklanmış aile yadigârı olan patik gibi çorapların eklenmesi de doğru olur. 

Önceki yazımıza https://www.freshscarfs.com/yilbasi-kombini-icin-sal-modelleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Blog Başlığı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.