Eşarp ve Şal Bakımı Nasıl Yapılır?

Eşarp ve Şal Bakımı Nasıl Yapılır?

Eşarp ve şal bakımı nasıl yapılır sorusu, birçok kadın tarafından merak edilir. Tesettür giyimin en dikkat çekici ve gözde unsuru, birbirinden şık eşarp ve şal modelleridir. Eşarp ve şal modelleri yalnızca tesettürlü hanımların değil, tarzını yansıtmak isteyen tüm kadınların kombinlerinin tamamlayıcı parçalarıdır. Severek kullanılan bu ürünlerin temizliği ve bakımı da diğer kıyafetlere göre farklıdır ve daha fazla özen ister.

Eşarp ve şallar ister günlük, isterseniz de özel günlerde farklı modelleri sayesinde birbirinden kaliteli ve olağanüstü sonuçlar ortaya çıkarır. Sadelikten yana kadınlar düz şallar tercih ederken, desenli ve renkli şallar da oldukça modadır. Özenle kullanılmasına rağmen uzun süre kullanılan eşarp ve şallar, zamanla kirlenmeye başlar. Haliyle özel bir bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. Kadınlar için oldukça değerli olan bu ürünlere diğer çamaşırlar ile aynı muameleyi yapmanız, kesinlikle yanlış bir tercih olacaktır.

Eşarp ve Şal Temizliği

Eşarp ve şal modelleri, kombinlerde farklı alternatifler sunuyor. Kadınların güzelliğine ayrı bir renk katan, şıklığı tamamlayan bu özel aksesuarlar, son derece özenli ve bakımlı bir şekilde temizlenmelidir. Eşarp ve şallar için en uygun yöntem ise kuru temizlemedir. Çamaşır makinesinde diğer çamaşırlar ile birlikte yıkamak, eşarp ve şalların kısa zamanda bozulmasına neden olur. Eğer kuru temizlemeciye verecek imkanınız veya zamanınız yok ise eşarp ve şal bakımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.

Eşarp ve şalların evde titiz bir şekilde bakımını yapmak mümkündür. Bunun için dikkat edilmesi gereken püf noktalar şu şekilde sıralanır:

1. Suyun Özelliği ve Sıcaklığı

Eşarp ve şal bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli husus sudur. Su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır. Sıcak su, eşarp ve şalların dokusunu bozabilir. Bu yüzden çok az ılık bir suda temizleme yapılmalıdır. Aynı zamanda suyun klorlu ya da kireçli olmamasına dikkat etmek gerekir. Eğer çeşme suyu ile temizlik yapılacaksa, öncelikle su kaynatılmalıdır ve ılıması için biraz beklenmelidir. Böylece eşarp ve şallar herhangi bir zarar görmez.

2. Deterjan Seçimi

Normalde çamaşır yıkarken kullandığımız deterjanları, eşarp ve şal temizliği için kullanmamak gerekir. Çünkü normal deterjanlar severek kullandığımız aksesuarlarımızın yapısına zarar verebilir. Bu yüzden eşarp ve şallar için özel olarak üretilen şampuanlar tercih edilmelidir. Onu da bulamazsak, saçımızı yıkadığımız şampuanları kullanmak, en azından eşarp ve şallarımızın zarar görmeden temizlenmesine olanak sağlar.

3. Yıkama İşlemi

Eşarp ve şal modelleri genelde diğer kıyafetlerinize göre hassas bir kumaştan üretildiği için yıkama işlemini dikkatli yapmanız gerekir. Diğer çamaşırları yıkar gibi yıkamak eşarp ya da şalınıza zarar verir. Bu yüzden yıkama işlemi sırasında çitileme yapmamanız gerekir. Eğer üzerindeki lekeler şampuan ve suyla çıkmıyorsa, yavaş yavaş kumaşı birbirine sürtebilirsiniz. Eşarp ve şalınızı yıkadıktan sonra bol su ile durulayın.

4. Makine İle Yıkama

Eşarp ve şal bakımı konusunda makinede yıkanmalı mıdır sorusu sıkça merak edilir. Eşarp ve şalları makinede yıkamak yerine elde yıkamak daha sağlıklıdır. Eğer makinede yıkamak durumda kalıyorsanız, makinenizdeki en hassas programı seçmelisiniz. Daha sonrasında ise sıkma işlemini kullanmamalısınız. Yıkama sıcaklığı da 30 dereceyi geçmemelidir.

Eşarp ve Şalın Kurutulması

Eşarp ve şal bakımı için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kurulama işlemidir. Islak olan bu ürünlerin fazla suyunu almak için refleks olarak sıkabilirsiniz. Ancak bu çok yanlış bir yöntemdir. Eşarp ve şalı sıkarak kurulamak kumaşa zarar verecektir. Hatta sonradan düzeltemeyeceğiniz bazı kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bu yüzden eşarp ve şalınızı normal çamaşırlara uyguladığınız kuvvetteki sıkma işleminden vazgeçmelisiniz. Kurutma işlemi için katlama yöntemini kullanmak, eşarp ve şalın zarar görmesini önler. Bunun için şu işlemleri sırasıyla yapmanız gerekir:

  1. Öncelikle yanınızda büyük bir havlu bulundurun. Havluyu kurutma işlemi için yanınıza serin.
  2. Farklı kimyasallar ile lekelerinden arındırdığınız ve temizlediğiniz eşarp ve şalınızı suda iyice duruladıktan sonra sudan çıkarın.
  3. Daha sonra havlunun üzerinde fazla suyu çıkana kadar katlamaya başlayın.
  4. Son adım olarak eşarp veya şalınızı uygun gördüğünüz başka bir alanda kurumaya bırakabilirsiniz.

Kumaş Türüne Göre Eşarp ve Şal Bakımı

Eşarp ve şal bakımı kumaş türüne göre de bazı farklılıklar gösterebiliyor. Özellikle bazı kumaş türlerin bakımı için daha özenli olmak gerekiyor. Fresh Scarfs marka eşarp ve şal modelleri şıklığını yansıtmak isteyen tüm kadınlara farklı alternatifler sunuyor. Fresh Scarfs kataloğunda, birçok farklı kumaşta eşarp ve şallar mevcuttur. Bu sayede farklı kullanım alanlarına uygun modeller tercih edilebilirsiniz.

Çok severek aldığınız bu modellerin, uygun bir şekilde temizlendiğinde ilk günkü kalitesi uzun süre devam ettirilir. Eşarp ve şal modellerinin birçok kumaş türü olduğu için temizlemek için farklı yöntemler kullanmak gerekir. Bunun için öncellikle aldığınız ürünün kumaşı hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Mevsim şartları ve kullanım alanlarına göre tercih edilen farklı kumaş türlerinin bakımlar şu şekilde yapılır:

İpek Eşarp ve Şal Modellerinin Bakımı

Eşarp ve şal bakımı denince ilk araştırılan kumaş türü ipektir. İpek kumaşlar kalitesi, uzun süre dayanması, rahatlığı ve duruşuyla ile ön plana çıkıyor. Ancak ipek eşarp ve şalların bakım aşamasında daha özenli olunması gerekir. İpek kumaş için en güvenli tercih kuru temizlemedir. Fakat sürekli bu durumun olması, maddi açıdan sorun oluşturabilir. Evde de gerekli özeni göstererek temizlemek mümkündür. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İpek kumaşlar için özel olarak üretilen şampuanlar tercih edilmelidir. Diğer deterjanlar ipek kumaşa zarar verebilir.
  • Klorsuz ve kireçsiz su kullanmak çok önemlidir.
  • Yıkama suyu ılık olmalıdır.
  • Kurutma işlemi için mandal kullanılmamalıdır.

İpek eşarp ve şal modelleri kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen seçenekler arasındadır.

Eşarp ve Şal Bakımı

Lavanta Modal İpek Şal ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Pamuk Eşarp ve Şal Modellerinin Bakımı

Pamuk eşarp ve şal modellerinin bakımı, diğer kumaş türlerine göre daha kolaydır. Etiket üzerinde bakım talimatlarında yazan derece ile makinede yıkamaya uygun modellerdir. Genel olarak 30 derecede yıkanabilir. Daha sonra da sorunsuz bir şekilde ütülenebilir.

Pamuk viskon şal sevenlerdenseniz, şalınızın çok daha uzun ömürlü olması için bakımını uygun biçimde yapmanız gerekir. Fresh Scarfs başörtüsü, kalitesi ve çeşitleriyle sizi memnun edecek harika bir seçim.

Eşarp ve Şal Bakımı

İnce Pamuk Vual Şal ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Yün Eşarp ve Şal Modellerinin Bakımı

Yün eşarp ve şal bakımı titizlik gerektiren bir diğer kumaş türüdür. Yünlü kumaşların elde yıkanması en doğru metottur. Ilık su ve uygun sabun ile kolayca elde temizlenebilir. Yıkama sırasında ürünün dokusunu bozmamak için çitileme yapılmamalıdır. Durulama işleminde fazla sudan hafif bir şekilde arındırılmalıdır. Güneş ve nemden uzak bir yerde kurutulmalıdır.

Şifon Eşarp ve Şal Modellerinin Bakımı

Şifon eşarp ve şal modelleri, ipek kumaşlarda olduğu gibi en nazik şekilde yapılmalıdır. Ilık su içerisinde yavaş hareketler ile yıkanmalıdır. Durulama işlemi soğuk su ile yapılmalı, nemli bir şekilde ve düşük derecede ütülenmelidir.

Fresh Scarfs dört mevsim kullanıma uygun kumaş türleri ile kullanım kolaylığı sağlar. Hem günlük yaşantıda hem de özel günlerde şıklığını tamamlamak isteyen kadınlar için birçok eşarp ve şal modeli Fresh Scarfs'da kolayca bulunur.

Eşarp ve Şal Nasıl Ütülenir?

Eşarp ve şal bakımı konusunda merak edilen bir diğer soruda nasıl ütülenmesi gerektiğidir. Eşarp ve şallarınızı sizlere paylaştığımız şekilde hassasiyetine uygun olarak temizlerseniz ve kurutma işlemini doğru bir şekilde yaparsanız, ütüleme ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. Ancak bu durum her kumaş türü ya da şal modeli için geçerli olmayabilir.

Eşarp ve şallar çok düşük bir ısıda ütülenmelidir. Yine de ütünün sıcaklığından çekiniyorsanız, sık kullanılan bir yöntem olarak eşarp veya şal ile ütünün arasına bir tülbent koyun. Böylece ütüleme işlemini daha güvenli şekilde yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere eşarp ve şal bakımının nasıl yapılacağını anlattık. Bir önceki yazımıza https://www.freshscarfs.com/esarp-ve-sal-lekeleri-nasil-cikar linkinden ulaşabilirsiniz.

Blog Başlığı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.