İpek Şal Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta

İpek Şal Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta

İpek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta hanımlar tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Çünkü ipek kumaş, şal tercihinde ilk akla gelen üründür. Hem şık hem de sportif görünümü her yaştan ve her zevkten kadına hitap eder. Zengin desen ve renk seçeneğinin olması da ayrıca tercih edilme sebebidir. İpek kumaş özellikle yaz sıcaklarında en çok karşımıza çıkan şal modelidir. Yaz günlerinde  bir nevi kurtarıcı konumundadır. Tesettürlü kadınların sıcak günlerde, terletmeyen elastik yapısı sayesinde ilk tercihi ipek şallardır. Çünkü ipekten daha serin tutacak bir kumaş türü yoktur.

İpek oldukça narin bir kumaş türüdür. Kullanımı ve bakımı da diğer kumaş türlerine göre oldukça zordur. Dolayısıyla ipek şalların rengini ve formunu bozmamak için daha dikkatli olmak gerekir. Bu yazımızda ipek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta araştırdık ve sizinle paylaştık.

İpek Şal Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta

Pamuk İpek Eşarp ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

İpliklerin Kraliçesi İpek

İpek kumaş pahalı, narin ve bakımı zor bir üründür. Bu kadar para verip alınan ürünlerin, hemen deforme olmasını kimse istemez. Bu yüzden de tesettür giyimin en önemli parçası olan ipek şalların kullanımına kadınlar ayrı bir özen gösterir. Bu yüzden tesettür giyimin en önemli parçası olan ipek şalların kullanımına kadınlar ayrı bir özen gösterir. Peki ipek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta nedir?

Bunu öğrenmek için öncelikle ipek kumaşı tanımak gerekir. İpek kumaş, ipek böcekleri tarafından elde edilen bir liftir. Bu liften işlenen iplikle de ipek kumaş üretilir. İpek şallar, şık ve zarif görünüşü sayesinde hanımların en gözde kumaş türüdür.

Diğer kumaş türleri arasında ayrı bir yere sahip olan ipek kumaşın, yıllar boyunca vazgeçilmez olmasının birçok nedeni vardır. İpek kumaşın özellikleri şunlardır:

  • İpek doğal bir lif olduğu için sağlıklı bir kumaş türüdür.
  • Kaygan ve parlak bir yapıya sahiptir.
  • Yumuşak, esnek ve ayrıca dayanıklıdır.
  • İpek kumaşın en büyük özelliği ise fazla kırışmayan bir kumaş olmasıdır.
  • Nemi hızlı emer ve çabuk kurur.
  • Deriye en uygun kumaş türüdür.

Fresh Scarfs hem özel günlerde hem de günlük yaşantıda şıklığını tamamlamak isteyen kadınlar için birçok renk ve desende ipek kumaş şal seçeneklerini bünyesinde bulundurur. Doğru bir şekilde bakımı yapıldığında uzun süreli kullanılabilen  ipek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta mevcuttur. İşte sırasıyla o püf noktalar...

1) İpek Şalların Temizliği

Şal modellerinde ipek kumaş oldukça fazla tercih edilir. İpek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta arasında en önemli husus temizliktir. Uzun süre parlak ve şık görünümünü korumak için temizlik aşamasında biraz daha özenli olmak gerekir.

Oldukça narin olan ipek şalların temizliği için en güvenilir yöntem kuru temizlemedir. İpek şallar kuru temizleme yönteminde sağlıklı, kolay ve en iyi şekilde yıkanır. Ancak bu durum maddi açıdan zorluk çıkarabilir. İpek şalları evde temizlemenin de bazı yolları vardır. Uzun ömürlü kullanım için dikkat edilmesi gereken evde temizlik önerileri ise şunlardır:

· Elde Yıkamak

Makine kullanmak ipek şalların temizliği için önerilmez. Eğer makine kullanılacaksa en hassas programda ve sıkma işlemi iptal edilerek yıkama işlemi yapılmalıdır. Ayrıca deterjan ve ön yıkama olmamalıdır. Elde yıkamak ipek şallar adına daha sağlıklı bir yöntemdir. Fakat ipek şallara yıkama işlemi sırasında ovma ya da çitileme yapılmamalıdır. Yumuşak ve özenli bir şekilde yıkanmalıdır.

· Suyun Özelliği

İpek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta arasında yer alan şal temizliği için özen gösterilen en önemli husus sudur. Klorsuz ve kireçsiz su kullanmak gerekir. Dolayısıyla yıkama işleminde su kaynatılmalıdır. Ancak sıcak su ipek kumaşın dokusuna zarar vereceğinden yıkama suyunun ılık olması gerekir.

· Deterjan Seçimi

İpek şallarınızı elde yıkarken deterjan kullanılmaması önerilir. Çünkü yumuşatıcılar, çamaşır deterjanları ve benzeri ürünler içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı ipek kumaşa zarar verir. Renklerin etkilenmemesi için bebek şampuanı, sabun ya da piyasada bulunan ipek kumaşlar için özel üretilen şampuanlar kullanılmalıdır. Böylece ipek şalınıza zarar veremeden yıkayabilirsiniz.

2) İpek Şalları Kurutma Yöntemi

Kurutma yöntemi ipek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta arasında yer alır. Temizlenmiş modal ipek eşarp çeşitlerinin zarar görememesi için özenli bir şekilde kurutmak gerekir. Yıkama işleminden sonra fazla sudan kurtulmak için sıkma işleminden uzak durulmalıdır. Bu noktada ipek şalın suyunu hafifçe sızdırmak yeterli olacaktır. İpek şalınızı kurutmak için açık havayı ya da kurutma makinesini tercih etmek doğru olmaz. Ayrıca çamaşırlığa asmak ve mandal kullanmak da şalınızın formunu bozar. Bunun yerine ipek şalınızı evde bir havlu üzerine serin ve kurumasını bekleyin.

3) İpek Şalların Ütülenmesi

Temizlik ve kurutma aşamalarından sonra ipek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta arasında ütüleme vardır. Temizlik sırasında sıkma işlemi yapılmadığından, şallar fazla kırışmaz. Serilerek kurutulan ipek şallar düz kalır. Bu yüzden ütülemeye gerek yoktur. Fakat yine de ütülemek isterseniz temizlik ve kurutma işlemlerin de gösterdiğiniz hassasiyeti ütülerken de göstermelisiniz.Bunun için ipek şalınızı tersinden ütülemelisiniz. Ayrıca ütü sıcaklığı da düşük olmalıdır. Yüksek sıcaklıktaki ütü yüzeyi, ipek şalın yanmasına neden olabilir. Ütünüzün düşük sıcaklığından yine de çekiniyorsanız, şal ve ütü arasına tülbent koyun. Böylece sağlıklı ve güvenli bir şekilde ütüleme işlemini yapmış olursunuz.

İpek Şal Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta

Modal İpek Şal ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

4) İpek Şalların Kombini

İpek şal kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta arasında en çok merak edilen konu kombindir. Tesettür giyimin tamamlayıcı parçası şallardır. Özellikle gençler tarafından büyük ilgi duyulan ipek şallar, saç ve kafa derisi sağlığı için en ideal seçimdir. Aynı zamanda kombinlenmesi de oldukça kolaydır. Kendine has dokusu, parlaklığı ve canlı renkleriyle her kombine uyum sağlar. İpek kumaş denince akla kayması gelse de bu kumaş türü, bozulmayan ve kaymayan bir dokuya sahiptir. Hem günlük yaşamda hem de özel günlerde tercih edilen ipek şalların birçok modeli bulunur.

Özel davetlerde giyeceğiniz elbise veya abiyelerin üzerine örteceğiniz ipek şallar tarzınızı yansıtmanızı kolaylaştırır. Parlak yüzeyi ve duruşuyla özel günlerin favori tercihi ipek şallardır. Abiye seçimlerinizde düz ipek şal tercih ettiğinizde sadeliği ve şıklığı bir arada yansıtabilirsiniz. Birçok rengi bulunan Fresh Scarfs ipek şalları hem desenli hem de düz renk kıyafetlerinizle kombinleyebilirsiniz. Böylece şıklığınızı tamamlayabilir ve göz alıcı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

5) İpek Şalları Bağlama Tekniği

Bağlama tekniği pamuk ipek eşarp kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 püf nokta arasında yer alır. Çünkü tesettür giyimin eğlenceli olduğu kadar vakit alan durumlarından biri de şalların bağlanmasıdır. Farklı kumaş türlerine uygun olarak bağlama teknikleri de değişiklik gösterir. İpek şallar kolay şekil vermeye elverişli bir kumaş türüdür. Mükemmel sonuçlar elde etmek için bone kullanmak gerekir. Farklı renkleri bünyesinde bulunduran Fresh Scarfs boneleri her kombine uyum sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca ipek şalı sabitlemek için de iğne, klips ve mıknatıslı iğneler kullanmakta fayda vardır.

Hafif yapıya sahip, çene altında sabitlenmiş ipek şalın arkaya doğru atılan uçları ile yapılan bağlama teknikleri son derece şık sonuçlar verir. İnce kumaşı sayesinde pratik modeller yapmak istediğinizde, ipek şalları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere İpek Şal Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta konusundan bahsettik. Bir önceki yazımıza https://www.freshscarfs.com/esarbinizda-ozel-hissettirecek-aksesuarlar linkinden ulaşabilirsiniz.

Blog Başlığı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.